
Melisa lekarska pochodzi z wschodnich rejonów basenu śródziemnomorskiego. W Polsce często uprawia się ją jako roślinę ozdobną lub dla cytrynowego zapachu. Melisa posiada drobne białe lub różowe kwiaty. Melisa jest rośliną, która daje miód, co jest wykorzystywane w pszczelarstwie.
Charakterystyczne związki, które występują w melisie lekarskiej to olejek eteryczny oraz flawonoidy. Ich budowę przedstawia poniższy rysunek
Citronelal
Apigenina
Ekstrakt z liści melisy lekarskiej – zastosowania
Melisa lekarska jest stosowana w wielu przypadłościach. Wymienia się wśród nich głównie:
- Stany pobudzenia nerwowego
- Stany niepokoju
- Bezsenność
- Zaburzenia rytmu i pracy serca
- Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
Melisa lekarska na lęki i bezsenność
Kwas rozmarynowy, występujący w melisie, to enzym, który stymuluje aktywność GABA w mózgu. Aktywacja tego receptora wpływa hamująco na neurony, w związku z czym pojawia się działanie relaksujące, zmniejszające napięcie nerwowe, uspokajające i przeciw lękowe.
Melisa lekarska a ochrona mózgu
Ekstrakt z melisy wywiera działanie neuroprotekcyjne, pomagając chronić komórki mózgu, tym samym potencjalnie spowalniając starzenie się tego ważnego organu. Naukowcy z Indii odkryli, że kwas rozmarynowy walczy z wolnymi rodnikami, a także chroni komórki nerwowe w mózgu przed starzeniem się.
Melisa lekarska a bóle menstruacyjne
Melisa pomaga łagodzić bóle menstruacyjne. Współczesne badania pokazują, że herbata z melisy łagodzi ból i przy jednoczesnym zmniejszaniu wahań nastroju. Badania opublikowane w 2016 roku na łamach czasopisma Journal of Herbal Medicine wykazały skuteczność melisy w łagodzeniu objawów – zespołu PMS – napięcia przedmiesiączkowego.
Melisa lekarska a właściwości antyoksydacyjne
Współcześnie wiemy, że ekstrakt z liści melisy lekarskiej pozwala zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Melisa zawiera również składniki lotne, takie jak kwas kawowy, kwas p-kumarynowy i kwas rozmarynowy, które wspierają naturalną regenerację organizmu.
Melisa lekarska na problemy z żołądkiem
Olejki lotne w melisie zawierają substancje chemiczne znane jako „terpeny”, które rozluźniają mięśnie i łagodzą objawy, takie jak wzdęcia i nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym. Oprócz kwasu rozmarynowego melisa zawiera cytral, cytronellal, linalol, geraniol i beta-kariofilen, z których każdy ma właściwości spazmolityczne (przeciwskurczowe) i wiatropędne (przeciwgazowe).
Melisa lekarska na problemy z opryszczką
Kwas rozmarynowy występujący w melisie ma silne właściwości przeciwwirusowe, które mogą pomóc w leczeniu niektórych zakażeń wirusowych. Większość obecnych dowodów naukowych ogranicza się do badań laboratoryjnych, w których kwas rozmarynowy wydaje się hamować szeroki zakres powszechnych wirusów. Kwas rozmarynowy jest skuteczny w hamowaniu wirusa opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1)
Melisa lekarska – badania
W badaniach in vivo wykazano, że ekstrakt z liści melisy:
- Obniża poziom lęku
- Ułatwia zasypianie
- Przeciwdziała zaburzeniom przewodu pokarmowego na tle psychicznym
Ze efekt przeciw lękowy liści melisy prawdopodobnie odpowiedzialne są flawonoidy
Badania farmakologiczne z udziałem ludzi udowodniono, że pojedyncze przyjęcie ekstraktu z liści melisy może modulować nastrój i zdolności poznawcze wśród zdrowych osób.
Wykazano również, że ekstrakt z liści melisy może zmniejszać negatywne zmiany, które związane są z krótkim stresem psychologicznym. Stres taki zazwyczaj jest odczuwany w intensywny sposób i trwa około 20 minut.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktu Neuralax Night, kliknij ten link: Neuralax Night – suplement diety na noc
Dzięki z całego serduszka , że państwo dzielicie się tak cenną wiedzą.
Melisa ma dużo korzyści, ale ja tak się zastanawiam ile bym musiała wypić naparu z melisy , żeby uzyskać efekty 😀 Więc spoko , że teraz można dostać porządną dawkę w postaci supli, nie wypijając za dużo tych płynów przed snem 😀
Człowiek yo jednak całe życie się uczy. Wiedziałam dużo o melisie, jej zastosowaniu, ale naprawdę jestem przyjemnie zaskoczona, że melisa też może pomóc w walce z opryszczką.
Uwielbiam melisę