Opublikowano 4 komentarze

Melisa lekarska – obniża poziom lęku i ułatwiają zasypianie

Melisa lekarska pochodzi z wschodnich rejonów basenu śródziemnomorskiego. W Polsce często uprawia się ją jako roślinę ozdobną lub dla cytrynowego zapachu. Melisa posiada drobne białe lub różowe kwiaty. Melisa jest rośliną, która daje miód, co jest wykorzystywane w pszczelarstwie.

Charakterystyczne związki, które występują w melisie lekarskiej to olejek eteryczny oraz flawonoidy. Ich budowę przedstawia poniższy rysunek

Citronelal

melisa lekarska

Apigenina

liście melisy lekarskiej

 

Ekstrakt z liści melisy lekarskiej – zastosowania

Melisa lekarska jest stosowana w wielu przypadłościach. Wymienia się wśród nich głównie:

 • Stany pobudzenia nerwowego
 • Stany niepokoju
 • Bezsenność
 • Zaburzenia rytmu i pracy serca
 • Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego

Melisa lekarska na lęki i bezsenność

Kwas rozmarynowy, występujący w melisie, to enzym, który stymuluje aktywność GABA w mózgu. Aktywacja tego receptora wpływa hamująco na neurony, w związku z czym pojawia się działanie relaksujące, zmniejszające napięcie nerwowe, uspokajające i przeciw lękowe.

Melisa lekarska a ochrona mózgu

Ekstrakt z melisy wywiera działanie neuroprotekcyjne, pomagając chronić komórki mózgu, tym samym potencjalnie spowalniając starzenie się tego ważnego organu. Naukowcy z Indii odkryli, że kwas rozmarynowy walczy z wolnymi rodnikami, a także chroni komórki nerwowe w mózgu przed starzeniem się.

Melisa lekarska a bóle menstruacyjne

Melisa pomaga łagodzić bóle menstruacyjne. Współczesne badania pokazują, że herbata z melisy łagodzi ból i przy jednoczesnym zmniejszaniu wahań nastroju. Badania opublikowane w 2016 roku na łamach czasopisma Journal of Herbal Medicine wykazały skuteczność melisy w łagodzeniu objawów – zespołu PMS – napięcia przedmiesiączkowego.

Melisa lekarska a właściwości antyoksydacyjne

Współcześnie wiemy, że ekstrakt z liści melisy lekarskiej pozwala zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Melisa zawiera również składniki lotne, takie jak kwas kawowy, kwas p-kumarynowy i kwas rozmarynowy, które wspierają naturalną regenerację organizmu.

Melisa lekarska na problemy z żołądkiem

Olejki lotne w melisie zawierają substancje chemiczne znane jako „terpeny”, które rozluźniają mięśnie i łagodzą objawy, takie jak wzdęcia i nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym. Oprócz kwasu rozmarynowego melisa zawiera cytral, cytronellal, linalol, geraniol i beta-kariofilen, z których każdy ma właściwości spazmolityczne (przeciwskurczowe) i wiatropędne (przeciwgazowe).

Melisa lekarska na problemy z opryszczką

Kwas rozmarynowy występujący w melisie ma silne właściwości przeciwwirusowe, które mogą pomóc w leczeniu niektórych zakażeń wirusowych. Większość obecnych dowodów naukowych ogranicza się do badań laboratoryjnych, w których kwas rozmarynowy wydaje się hamować szeroki zakres powszechnych wirusów. Kwas rozmarynowy jest skuteczny w hamowaniu wirusa opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1)

Melisa lekarska – badania

W badaniach in vivo wykazano, że ekstrakt z liści melisy:

 • Obniża poziom lęku
 • Ułatwia zasypianie
 • Przeciwdziała zaburzeniom przewodu pokarmowego na tle psychicznym

Ze efekt przeciw lękowy liści melisy prawdopodobnie odpowiedzialne są flawonoidy

Badania farmakologiczne z udziałem ludzi udowodniono, że pojedyncze przyjęcie ekstraktu z liści melisy może modulować nastrój i zdolności poznawcze wśród zdrowych osób.

Wykazano również, że ekstrakt z liści melisy może zmniejszać negatywne zmiany, które związane są z krótkim stresem psychologicznym. Stres taki zazwyczaj jest odczuwany w intensywny sposób i trwa około 20 minut.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktu Neuralax Night, kliknij ten link: Neuralax Night – suplement diety na noc

4 komentarze do “Melisa lekarska – obniża poziom lęku i ułatwiają zasypianie

 1. Dzięki z całego serduszka , że państwo dzielicie się tak cenną wiedzą.

 2. Melisa ma dużo korzyści, ale ja tak się zastanawiam ile bym musiała wypić naparu z melisy , żeby uzyskać efekty 😀 Więc spoko , że teraz można dostać porządną dawkę w postaci supli, nie wypijając za dużo tych płynów przed snem 😀

 3. Człowiek yo jednak całe życie się uczy. Wiedziałam dużo o melisie, jej zastosowaniu, ale naprawdę jestem przyjemnie zaskoczona, że melisa też może pomóc w walce z opryszczką.

 4. Uwielbiam melisę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *