Opublikowano 3 komentarze

Lupulina, szyszki chmielu i chmiel zwyczajny

szyszki chmielu chmiel lupolina

Chmiel zwyczajny i lupulina – ekstrakt z szyszek chmielu 

Chmiel zwyczajny jest rośliną, która należy do rodziny Konopiowatych. Nazwa tej rośliny wywodzi się z historii starożytnych Rzymian. Myśleli oni, że długie i cienkie pędy chmielu oplatając drzewa, duszą je podobnie jak swoją ofiarę wilk. Po łacinie lupus oznacza wilka.

kwiatostany żeńskie, czyli szyszki chmielowe mają właściwości, które pozwalają na bycie surowcem leczniczym. Zawierają one głównie:

  • Lupuli strobili – zbierane w początkowej fazie kwietnia
  • Lupulina – otarte z wysuszonych szyszek włoski gruczołowe

Oba surowce zawierają:

  • 1-3% olejku eterycznego
  • Żywice
  • Flawonoidy
  • Kwasy fenolowe
  • Garbniki

Skład chemiczny chmielu i lupuliny 

Średni skład chemiczny suszonych szyszek chmielowych wg. Almaguera i in. przedstawia poniższa tabela.

szyszki chmielu
szyszki chmielu skład

Lupulina jest gorzkim związkiem, pochodzącym z żywic wydzielanych przez gruczoły lupulinowe. Jest to proszek o barwie zielono-żółtej lub pomarańczowo-żółtej. Składa się z otartych z owocostanów chmielu zwyczajnego. Lupulina i jej właściwości powodują, że występuje także w piwie i kosmetykach.

Chmiel zwyczajny uprawa – gdzie występuję i gdzie rośnie?

Posiada czterograniastą łodygę z haczykowato wygiętymi włoskami czepnymi. Liście tej rośliny są głęboko klapowane (rodzaj blaszki) o ząbkowanych brzegach. Ułożone są naprzeciwlegle.

Chmiel zwyczajny rośnie w strefach umiarkowanych Europy, Azji i Ameryki Północnej. W Polsce spotykany jest w lasach liściastych i zaroślach. Dorasta do 8 m wysokości. Natomiast uprawa chmielu zwyczajnego na plantacjach, powoduje, że osiąga nawet do 12 m. Ciekawostką jest to, że wije się zawsze w prawą stronę.

Zebrane kwiaty męskie charakteryzują się zwisającymi kwiatostanami. Kwiaty żeńskie natomiast układają się w kwiatostany przypominające szyszki. Strona wewnętrzna kwiatów żeńskich jest pokryta włoskami gruczołowymi. Wydzielają one lupulinę.

Ekstrakt z szyszek chmielu, czyli lupulina — zastosowanie

Lupulina to substancja, która znajduje się na powierzchni szyszek chmielu i posiada wiele właściwości. Właściwości lupuliny wskazują na działanie uspakajające, przeciw lękowe i nasenne. Jest skutecznym remedium w stanach wzmożonego napięcia, zmęczenia czy stresu. Znacząco poprawia jakość snu.

Szyszki chmielu wykazują również działanie przeciwdepresyjne. Do właściwości lupuliny można zaliczyć także:

  • moczopędnie
  • rozkurczowo
  • antyseptycznie
  • przeciwbólowo
  • obniża ciśnienie krwi
  • łagodzi nadpobudliwość nerwową
  • zapobiegają objawom „uderzenie krwi do głowy”
  • hamuje czynność kory mózgowej
  • Utrudnia przenoszenie bodźców do ośrodkowego układu nerwowego

Szyszki chmielu wykazują lecznicze właściwości

Czy chmiel zwyczajny ma właściwości lecznicze? Przyjrzyjmy się dokładniej dwóm dobrze opisanym badaniom

Chmiel zwyczajny zastosowanie — badanie na grupie 50 alkoholików 

Chmiel zwyczajny jest często stosowany z innymi roślinami o właściwościach sedatywnych. Naukowcy Widytyszkiewicz i Schmind przeprowadzili badanie, które wykazało uspokajające i nasenne działanie tabletek ziołowych. Zawierały one w swoim składzie korzeń kozłka, liść melisy i wspomniane szyszki chmielu.

W badaniu wzięło udział 50 mężczyzn, którzy byli uzależnieni od alkoholu. Przejawiali oni syndrom abstynencji, który polegał na bezsenności i odczuwaniu niepokoju. W porównaniu do grupy placebo stwierdzono statystycznie istotną różnicę. Wykazano poprawę jakości snu, przy jednoczesnym występowaniu senności po rannym przebudzeniu.

Podawanie ziołowego leku wpłynęło również na zmniejszenie się liczby koszmarów sennych wśród grupy eksperymentalnej. Zmniejszyła się także częstotliwość nagłych przebudzeni w nocy. Korzystanie z ekstraktu z szyszek chmielu i innych ziół jest zatem dobrym rozwiązaniem w rozwiązaniu tych dolegliwości.

Chmiel zwyczajny zastosowanie – badanie potwierdzające estrogenne działanie szyszek chmielu 

Szyszki chmielu wykazują działanie estrogenne, dzięki obecności 8-prenyloneryngeniny. Z tego powodu mogą zostać wykorzystane w okresie menopauzy.

Naukowiec Aghamiri i inni oceniali skuteczność działania szyszek chmielu na występowanie objawów klimakterium. W badaniu udział wzięło 120 kobiet, u których pojawiły się uderzenie gorąca i nastroje depresyjne. Połowa badanych zażywała tabletki zawierające sproszkowane szyszki chmielu, a pozostała część placebo. Eksperyment trwał 90 dni.

Do oceny wyników wykorzystano skalę Greena. Skala ta służy do oceny dolegliwości menopauzalnych. Wyniki badań wykazały wyraźne zmniejszenie występowania objawów menopauzy u kobiet, które zażywały tabletki z szyszkami z chmielu. Nie wykazano żadnych skutków ubocznych tej kuracji.

Na powyższej podstawie można wysnuć wnioski, że chmiel zwyczajny ma właściwości lecznicze. –à możesz dać w jakiś nagłówek, który będzie wyglądać jak pogrubienie np. H5, H6

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produktu Neuralax Night, kliknij ten link: Neuralax Night – suplement diety na noc

3 komentarze do “Lupulina, szyszki chmielu i chmiel zwyczajny

  1. To jest mega, że można nie tylko zakupić suplement, ale też się doszkolić u państwa na stronie 🙂

  2. Dzięki za przydatne info!

  3. Kto by mógł pomyśleć o tym, jak dużo korzyści ma w sobie chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *